Advies VWA: voorzichtig met wol van schapen

Geplaatst door: jinke op: 29 Jul 2010 - 6:43pm

Dossier: Q-koorts

De Voedsel- en Warenautoriteit  adviseert burgers voor te lichten over de risico's van wol van schapen. Dit staat in een advies dat is uitgebracht aan landbouwminister Verburg en minister Klink van Volksgezondheid.

De directeur van het Bureau Risicobeoordeling van de nieuwe Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) constateert dat de risico’s van schapenwol voor de diergezondheid zeer gering zijn. De risico’s voor de volksgezondheid zijn er echter wel. Te denken valt aan een drietal infecties: C. burnetii (Q-koorts), Cp. abortus en het Ecthyma-virus (zere bekjes). Niet alleen de beroepsbevolking (schaapscheerders, wolverwerkers en slachters) maar ook het publiek kan direct of indirect, via de lucht, worden blootgesteld aan onbehandelde wol.

Geen toezicht bij scheren van schapen

De VWA stelt een aantal maatregelen voor om dit risico te beperken. Immers, tijdens het scheren van schapen en de verdere verwerking van deze wol vindt tot dusver geen toezicht plaats, hoewel de Europese Verordening voor dierlijke bijproducten dit wel voorschrijft.

Om de risico’s voor de volks- en diergezondheid in de wolproductieketen effectief en efficiënt te kunnen beheersen adviseert de VWA aan landbouwminister Verburg de volgende opties voor maatregelen:

  • De wol vernietigen van schapen die klinische verschijnselen vertonen van in dit advies genoemde infecties. Vanwege de geringe ernst van de verschijnselen bij de mens lijkt dit voor het Ecthyma-virus echter een erg zware maatregel. Een alternatieve optie is om indien mogelijk de betreffende koppels schapen te behandelen en te laten genezen voor het scheren zodat ze geen infecties meer kunnen overdragen op de mens of dier.
Algemene voorlichting en hygiëne:
  • Informeren van werkgevers zodat zij hun personeel kunnen beschermen tegen genoemde infecties.
  • Algemene voorlichting aan personeel dat in de wolproductieketen werkt over genoemde infecties, inclusief algemene persoonlijke hygiëne zoals regelmatig handen wassen en huidwondjes volledig afdekken.
  • Voorlichting aan burgers over de risico’s van contact met schapen en onbehandelde wol.
De overlevingsduur van de Q-koorts bacterie op wol is 12 tot 16 maanden, van Cp abortus enkele weken en van Ecthymea maanden tot jaren.
BijlageGrootte
Advies wol 16 juli 2010.pdf 180.01 KB


Levende Have Magazine

Levende Have


Enquête

Dierenvideo

Opmerkingen over de website

Heeft u vragen en / of opmerkingen over de website klik dan Hier.


Wie zijn online?

Er zijn momenteel 1 gebruiker en 55 gasten online.

Online gebruikers

  • Martin

Nieuwe leden Levende Have

  • Renate de Boer
  • Safira
  • pncger
  • aratinga
  • hendrikus
  • Koppe628
  • huubbogaerts
  • koentje