Q-koorts bulletin augustus 2009
Probleem besmette geitenmest nog niet opgelost
Het verkleinen/hakselen van mest van met Q-koorts besmette bedrijven als voorbewerking voor sterilisatie c.q. verbranding, draagt bij aan verspreiding van de bacterie C. burnetii. De kans op vorming van besmette stofdeeltjes is substantieel groter dan bij het uitmesten van een potstal. Verspreiding kan alleen in een volledig gesloten procesgang worden voorkomen.
Dat schrijft het Bureau Risicobeoordeling van de Voedsel en Warenautoriteit in een brief aan de directeur Voedselkwaliteit en Diergezondheid van het ministerie van LNV. Het Bureau was om advies gevraagd om te bezien of het verstandig is besmette mest te verbranden of te steriliseren. Volgens het Bureau is de hitteresistentie van C. burnetii, de bacterie die Q-koorts veroorzaakt, in mest niet bekend en de mate van afdoding in mest kan dus (nog) niet worden voorspeld.
Wel staat vast dat de inhoud van de potstal van een bedrijf dat Q-koorts heeft gemeld, zeer grote aantallen C. burnetii bevat. Tijdens het uitmesten, inladen, transporteren en uitladen van de mest kunnen zogeheten gecontamineerde stofaërosolen (besmette stofdeeltjes) ontstaan die infectie op grote afstand kunnen veroorzaken. Een lage vochtigheidsgraad van de mest en warm, winderig weer kunnen dit bevorderen.
Hoewel naar verwachting verschillen bestaan in de aantallen C. burnetii tussen de inhoud van de gierkelder en de bedding waarop dieren hebben geaborteerd of gelammerd, zijn de aantallen nog niet bekend. Zowel gier als strooisel van besmette bedrijven dient net als mest als hoogrisico materiaal te worden beschouwd, aldus het Bureau Risicobeoordeling van de VWA.
Aantal Q-koorts besmettingen loopt verder op
Het aantal menselijke besmetrtingen met Q-koorts loopt nog altijd verder op. Het RIVM meldt medio augustus ruim 2000 gevallen. De epidemie is nog altijd niet over haar hoogtepunt heen. Besmettingsgevallen doen zich inmiddels in het hele land voor (zie bijlage).
| Bijlage | Grootte |
|---|---|
| Qkoorts per gemeente augustus 2009.pdf | 322.17 KB |
- login of registreer om te reageren






